Rafał Barycz | Paweł Saramowicz

barycz-saramowicz.jpg

Od 1991 roku Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz projektuje i realizuje inwestycje z myślą, by piękno było kształtem celowości. Barycz i Saramowicz uważają, że prawdziwym podmiotem projektowania jest człowiek i jego psychofizyczne potrzeby, a radość płynąca z użytkowania budynku to najprawdopodobniej najpiękniejsza rzecz, która może spotkać architekta w jego zawodowym życiu.

Rafał Barycz i Paweł Saramowicz są architektami, doktorami nauk technicznych w specjalności projektowania architektury mieszkaniowej i użyteczności publicznej oraz teorii architektury. Wychowankowie grazkiej i weneckiej szkoły architektonicznej, w 1991 roku założyli w Krakowie Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz. Są autorami kilkudziesięciu innowacyjnych budynków z segmentu architektury użyteczności publicznej, mieszkaniowej wielorodzinnej, willowej i rezydencjalnej, edukacji, sportu i rekreacji, przemysłu i handlu, jak również wnętrz.

Za twórczość architektoniczną zostali uhonorowani licznymi nagrodami, w tym m.in. Nagrodą Główną Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP „Projekt Roku” (dwukrotnie), Nagrodą Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza, Topbuilderem, Nagrodą „Osobowość Branży“, Honorową Nagrodą Publicystyki miesięcznika „Architektura”, Nagrodą Międzynarodowego Biennale Architektury, Nagrodą „Budowlana Firma Roku“, i in. Twórczości doktora Rafała Barycza i doktora Pawła Saramowicza poświęconych jest kilkaset publikacji w literaturze fachowej w kraju i na świecie, w tym w najważniejszych magazynach architektonicznych, jak „Archdaily”, „Descroll”, „Archello”, „Hise”, „Architizer”, „Plataforma Arquitectura”, „ID”, „Zhulong”, „Architektura”, „Architektura & Biznes”, „Murator”, „Ładny Dom”, „Krakowski Rynek Nieruchomości”, „Arcana“, „Builder”, „Świat Rezydencji, Wnętrz & Ogrodów”, „Dom i Wnętrze”, „Inżynier Budownictwa”, „Sztuka Architektury”, „ARCH”, „Archirama”; oraz w licznych monografiach, jak również w poważnej prasie codziennej.

W 2002 roku Barycz i Saramowicz byli współtwórcami Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii Andrzeja Frycza Modrzewskiego, gdzie prowadzą mistrzowską klasę projektową. Są promotorami wielu prac dyplomowych. Dr Rafał Barycz jest m.in. członkiem Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Miasta Krakowa oraz Kapituły Konkursu dla Młodych Architektów miesięcznika „Builder”. Ogłosili kilkadziesiąt publikacji w kraju i za granicą, poświęconych zagadnieniom nowoczesnego projektowania architektonicznego.