Wspólne studio projektowe KA i Uniwersytetu Hosei w Tokyo

10.06.2020

Z inicjatywy Dziekana Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii we współpracy z Kołem Naukowym HAUZ 07 i Stowarzyszeniem dla Edukacji Architektonicznej oraz Uniwersytetem Hosei w Tokyo w roku akademickim 2020 zainicjowano współpracę naukową którego pierwszym przedsięwzięciem jest wspólne studio projektowe polskich i japońskich studentów.

Zadaniem studyjnym jest semestralny projekt dotyczący rewaloryzacji osiedla Nishiyamato Danchi w Tokyo.
Danchi -  dosłownie oznacza „ziemię kolektywną”,  a w znaczeniu Japońskim oznacza rodzaj komunalnych osiedli mieszkaniowych, które zaczęły powstawać w połowie  XX wieku w oparciu o prototyp projektu mieszkań/osiedli  pracowniczych powstających w tym czasie w Europie.
Tego typu spółdzielcze budownictwo mieszkaniowe było odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie wynikające z dwóch tragedii które spotkały Japonię XX wieku – trzęsienia ziemi z roku 1923 roku oraz II wojny światowej i ogromnych zniszczeń wojennych które dotknęły zwłaszcza duże miasta Japonii.
W latach 50 – tych XX wieku dodatkowym impulsem dla rozwoju tego typu zabudowy stało się zarówno szybkie tempo rozwoju gospodarczego jak i  napływ mieszkańców do dużych ośrodków miejskich oraz gwałtowny wzrost demograficzny.
Zabudowę  Danchi cechuje  intensywna i systematyczna  zabudowa o charakterze i układzie zbliżonym do osiedli wojskowych  - taki sposób realizacji miał swoje znaczenie w osiągnięciu celu którym była wydajność , niskie koszty budowy i krótki czas realizacji inwestycji.
W krótkim czasie ten rodzaj zabudowy stworzył bardzo specyficzną tkankę miejską, która w obliczu wyzwań  XXI wieku w odniesieniu do pojęcia mieszkalnictwa publicznego jak i struktury jakim jest miasto stała się zagadnieniem który wymaga pilnej interwencji w najbliższej przyszłości.
Celem studia projektowego jest rewaloryzacja układu osiedla  Nishiyamato Danchi zbudowanego  na przedmieściach Tokio w latach 1960-70 – rozwiązania problemu zarówno w sferze urbanistycznej, architektonicznej  jak i demograficznej  w obliczu starzenia się mieszkańców oraz zmian które następują w sposobie życia zarówno w skali człowieka jak i osiedla, dzielnicy , miasta…..

Grupa projektowa japońska prowadzona jest pod kierunkiem:
Prof. Makoto Shin Watanabe
Kazuro Iseki (co-instructor)
Natsumi Abe (teaching assistant)
Studenci :     Kohei Tanaka
Takumu Miura
Mana Ikeuchi
Mayu Suzuki
Soma Nakamura
Nanako Nishimaki
Kaito Hamano
Grupa projektowa polska prowadzona jest pod kierunkiem :
Prof. Krzysztof Ingarden
Piotr Urbanowicz (teaching assistant)
Assoc. Prof. Piotr Wróbel
Prof. Artur Jasiński
Assoc. Prof. Paweł Maryńczuk
Assoc. Prof. Bartosz Haduch
Studenci :
Wiktoria Pawlik
Mieszko Kurzeja
Weronika Güreli
Mariia Katsan
Piotr Blicharz
Justyna Zagajska
Aleksandra Csorich
Aleksandra Janiszek
Bartosz Bogucki
Klaudia Wcisło
Arina Savitskaya
Sebastian Bogdał
W ramach współpracy w dniu 27 maja 2020 odbyły się pierwsze z zaplanowanych warsztatów w trybie on-line.